| Brand: | Amazon |
| Model: | Kindle Fire HD (2013) |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | No |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android OS (Jelly Bean - customized) |
| Dimensions: | 191 x 128 x 10.6 mm (7.52 x 5.04 x 0.42 in) |
| Weight: | 345 g (12.17 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~108 USD |