| Brand: | Amazon |
| Model: | Kindle Fire HD |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 4460 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX540 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.0 (customized) |
| Dimensions: | 193 x 137 x 10.3 mm (7.60 x 5.39 x 0.41 in) |
| Weight: | 395 g (13.93 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~162 USD |