| Brand: | Amazon |
| Model: | Kindle Fire |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 4430 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX540 |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 2.3 (customized) |
| Dimensions: | 190 x 120 x 11.4 mm (7.48 x 4.72 x 0.45 in) |
| Weight: | 413 g (14.57 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~130 USD |