| Brand: | Amazon |
| Model: | Fire HDX 8.9 (2014) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 8.9 inches, 229.7 cm2 |
| Resolution: | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~339 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP, AF |
| Selfie Video: | 720p |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.5 GHz Krait 450 |
| Gpu: | Adreno 420 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.4 (KitKat - customized), Fire 4 |
| Dimensions: | 231 x 158 x 7.8 mm (9.09 x 6.22 x 0.31 in) |
| Weight: | 375 g (Wi-Fi)/ 389 g (4G) (13.23 oz) |
| Sim: | Micro-SIM - cellular model only |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~335 USD |