| Brand: | Amazon |
| Model: | Fire HD 8 Plus (2020) |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Charging: | Wireless |
| Chipset: | Mediatek MT8168 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-G52 MC1 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), Fire OS 7 |
| Dimensions: | 202 x 137 x 9.7 mm (7.95 x 5.39 x 0.38 in) |
| Weight: | 355 g (12.52 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White, Black, Twilight Blue, Plum |
| Usd: | ~108 USD |