| Brand: | AMAZON |
| Model: | Fire HD 8 2016 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 8" |
| Resolution: | 1280 x 800 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4750.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT8163 |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB / 32GB |
| Os: | Android 5.1 Lollipop |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.2 mm |
| Weight: | 341 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope |
| Colors: | Black, Magenta, Tangerine, Blue |