| Brand: | Amazon |
| Model: | Fire HD 6 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 6.0 inches, 104.4 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~252 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core (2x1.5 GHz & 2x1.2 GHz) |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.4 (KitKat - customized), Fire 4 |
| Dimensions: | 169 x 103 x 10.7 mm (6.65 x 4.06 x 0.42 in) |
| Weight: | 290 g (10.23 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro |
| Colors: | Black, White, Cobalt, Magenta, Citron |
| Usd: | ~97 USD |