| Brand: | Amazon |
| Model: | Fire HD 10 (2017) |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 3830 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT8173 |
| Cpu: | Quad-core (2x1.8 GHz Cortex-A72 & 2x1.4 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR G6250 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Customized Android 5.1 (Lollipop), Fire 5.3 |
| Dimensions: | 262 x 159 x 9.8 mm (10.31 x 6.26 x 0.39 in) |
| Weight: | 500 g (1.10 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Marine Blue, Punch Red |
| Usd: | ~184 USD |