| Brand: | AMAZON |
| Model: | Fire 7 (2022) |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2020 |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 1024 x 600 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT8168 |
| Gpu: | ARM Mali-G52 MC1 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB / 32GB |
| Os: | Fire OS |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.67 mm |
| Weight: | 282 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer |