| Brand: | Amazon |
| Model: | Fire 7 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2980 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT8127 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-450MP4 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Customized Android 5.1 (Lollipop), Fire 5 UI |
| Dimensions: | 191 x 115 x 10.6 mm (7.52 x 4.53 x 0.42 in) |
| Weight: | 313 g (11.04 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~54 USD |