| Brand: | Allview |
| Model: | X4 Xtreme |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 20 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4550 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6757T Helio P25 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880MP2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 166.4 x 83.3 x 9.1 mm (6.55 x 3.28 x 0.36 in) |
| Weight: | 226.9 g (8.01 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Mocha Gold |