| Brand: | Allview |
| Model: | X2 Xtreme |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~490 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 24 MP, 1/2.3", PDAF, OIS |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, AF |
| Selfie Video: | 4K@30fps |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR G6200 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 164 x 82 x 9.6 mm (6.46 x 3.23 x 0.38 in) |
| Weight: | 204.4 g (7.20 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gold |
| Usd: | ~529 USD |