| Brand: | Allview |
| Model: | X2 Soul Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | OLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T760MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop) |
| Dimensions: | 148.8 x 72.4 x 5.5 mm (5.86 x 2.85 x 0.22 in) |
| Weight: | 126.5 g (4.48 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White/Gold, Black |