| Brand: | Allview |
| Model: | X1 Xtreme Mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~469 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 16 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 4 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8274 Snapdragon |
| Cpu: | Quad-core 2.15 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 137 x 66 x 10.3 mm (5.39 x 2.60 x 0.41 in) |
| Weight: | 139.2 g (4.90 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, Green |
| Usd: | ~324 USD |