| Brand: | Allview |
| Model: | X1 Xtreme |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 16 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8274 Snapdragon 800 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.15 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 150.6 x 75 x 9.7 mm (5.93 x 2.95 x 0.38 in) |
| Weight: | 150.5 g (5.29 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~508 USD |