| Brand: | Allview |
| Model: | X1 Soul Mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6589T (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | PowerVR SGX544MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 130.4 x 64.4 x 9.1 mm (5.13 x 2.54 x 0.36 in) |
| Weight: | 147.7 g (5.19 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~292 USD |