| Brand: | Allview |
| Model: | Wi8G |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z3735G |
| Cpu: | Quad-core 1.33 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows 10 |
| Dimensions: | 206.5 x 122.8 x 9.1 mm (8.13 x 4.83 x 0.36 in) |
| Weight: | 351 g (12.38 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White |