| Brand: | Allview |
| Model: | Wi7 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z3735G |
| Cpu: | Quad-core 1.33 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Dimensions: | 194 x 107 x 9.7 mm (7.64 x 4.21 x 0.38 in) |
| Weight: | 283.7 g (10.02 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |