| Brand: | Allview |
| Model: | Wi10N PRO |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Intel Atom Z3735F |
| Cpu: | Quad-core 1.33 GHz |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows 10 |
| Dimensions: | 258 x 173 x 10.3 mm (10.16 x 6.81 x 0.41 in) |
| Weight: | 625.7 g (1.38 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |