| Brand: | Allview |
| Model: | Viva Q7 Life |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | PowerVR SGX544 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 192.5 x 122 x 7.5 mm (7.58 x 4.80 x 0.30 in) |
| Weight: | 402 g (14.18 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~97 USD |