| Brand: | ALLVIEW |
| Model: | Viva H1003 LTE Pro |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2020 |
| Display | |
| Size: | 10.1" |
| Resolution: | 1280 x 800 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 6000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Helio P35 |
| Gpu: | GE8320 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 10 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 10 mm |
| Weight: | 580 g |
| Sim: | Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black |