| Brand: | Allview |
| Model: | Viva D8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 7.9 inches, 193.3 cm2 |
| Resolution: | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | Panorama, HDR |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 199 x 136.8 x 9.1 mm (7.83 x 5.39 x 0.36 in) |
| Weight: | 367 g (12.95 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |