| Brand: | Allview |
| Model: | Viva C703 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | No |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | 0.3 MP |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Dimensions: | 188.5 x 108.3 x 9.7 mm (7.42 x 4.26 x 0.38 in) |
| Weight: | 242 g (8.54 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~54 USD |