| Brand: | Allview |
| Model: | Viva 803G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT8321 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 9.0 Pie (Go edition) |
| Dimensions: | 208 x 124 x 9.5 mm (8.19 x 4.88 x 0.37 in) |
| Weight: | 330 g (11.64 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~97 USD |