| Brand: | Allview |
| Model: | V4 Viper |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.7 inches, 81.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 145.8 x 70.9 x 8.5 mm (5.74 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight: | 138 g (4.87 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Blue, Red |
| Usd: | ~108 USD |