| Brand: | Allview |
| Model: | V2 Viper X Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Body | |
| Dimensions: | 154 x 77 x 7.2 mm (6.06 x 3.03 x 0.28 in) |
| Weight: | 155.3g (5.47 oz) |
| Display | |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1280 pi x els, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Po 3150 mAh, removable |
| Type: | Li-Po |