| Brand: | Allview |
| Model: | V1 Viper S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8228 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 144 x 71.8 x 8.9 mm (5.67 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight: | 143.5 g (5.08 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~335 USD |