| Brand: | ALLVIEW |
| Model: | TX1 Quasar |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 8" |
| Resolution: | 768 x 1024 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 3 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 4GB |
| Os: | Android 4.0 Ice Cream Sandwich |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.9 mm |
| Weight: | 435 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |