| Brand: | Allview |
| Model: | Start M7 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | QVGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 119 x 51.9 x 11.9 mm (4.69 x 2.04 x 0.47 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |