| Brand: | Allview |
| Model: | Soul X7 Style |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.21 inches, 96.3 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6763 Helio P23 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G71 MP2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 157.6 x 75.2 x 8.3 mm (6.20 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight: | 184.7 g (6.53 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Turcoise |
| Usd: | ~140 USD |