| Brand: | Allview |
| Model: | Soul X7 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.53 inches, 104.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, (wide), 1/3.06" 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 508 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 161.9 x 76.8 x 8.3 mm (6.37 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight: | 193 g (6.81 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 3.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black Desire |
| Usd: | ~248 USD |