| Brand: | Allview |
| Model: | Soul X6 Xtreme |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.39 inches, 100.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.8, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | Motorized pop-up 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3450 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, 20% in 15 min Wireless |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6771 Helio P70 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 157 x 74.3 x 8.9 mm (6.18 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight: | 176.6 g (6.24 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Urban Violet |
| Usd: | ~389 USD |