| Brand: | Allview |
| Model: | Soul X5 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.2 inches, 96.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired Wireless |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo) |
| Dimensions: | 155 x 75.5 x 7.9 mm (6.10 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Infrared Face ID, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Gold |
| Usd: | ~356 USD |