| Brand: | Allview |
| Model: | Soul X5 Mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.67 inches, 81.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1498 pixels (~293 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Asahi Glass |
| Main Specs: | 13 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3050 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8100 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo) |
| Dimensions: | 149.4 x 70.2 x 8.8 mm (5.88 x 2.76 x 0.35 in) |
| Weight: | 156 g (5.50 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Gold |