| Brand: | ALLVIEW |
| Model: | P9 Energy S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 12 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6753 |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP3 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.9 mm |
| Weight: | 183 g |
| Sim: | Nano Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Brown, Gold |