| Brand: | Allview |
| Model: | P8 Energy Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5020 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 160.9 x 81.2 x 8.4 mm (6.33 x 3.20 x 0.33 in) |
| Weight: | 209.8 g (7.37 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 3.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Gold/Silver |
| Usd: | ~454 USD |