| Brand: | Allview |
| Model: | P6 Stony |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.65 inches, 59.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cotex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 16 GB included |
| Os: | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 136 x 67 x 8.6 mm (5.35 x 2.64 x 0.34 in) |
| Weight: | 131.3 g (4.62 oz) |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~216 USD |