| Brand: | Allview |
| Model: | P5 Quad |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | PowerVR SGX544 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 136.5 x 67 x 9.8 mm (5.37 x 2.64 x 0.39 in) |
| Weight: | 140.7 g (4.94 oz) |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~184 USD |