| Brand: | Allview |
| Model: | Allview P4 Quad |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 4.2 in (inches) |
| Resolution: | 768 x 1280 pixels |
| Technology: | 4.2 in |
| Main Specs: | 2592 x 1944 pixels, 1280 x 720 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1280 x 720 pixels |
| Selfie Specs: | 0.31 MP (megapixels) |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | ARM Cortex-A53, 1250 MHz, Cores: 4 |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP1, 550 MHz, Cores: 1 |
| Ram: | 1 GB, 640 MHz |
| Storage: | 8 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 65.6 x 126 x 12.15 mm |
| Weight: | 118 g |
| Sim: | Nano SIM (Micro-SIM, Nano-SIM) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer |