| Brand: | Allview |
| Model: | P10 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.99 inches, 92.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 8.1 (Oreo) |
| Dimensions: | 161.5 x 76.5 x 8.8 mm (6.36 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight: | 182 g (6.42 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Dark Green |