| Brand: | Allview |
| Model: | P10 Max |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.99 inches, 92.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~179 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Dimensions: | 160.7 x 77.7 x 8.3 mm (6.33 x 3.06 x 0.33 in) |
| Weight: | 172 g (6.07 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Blue Purple |