| Brand: | Allview |
| Model: | M6 Stark |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 109.8 x 47 x 12.7 mm (4.32 x 1.85 x 0.5 in) |
| Weight: | 52 g (1.83 oz) |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |