| Brand: | Allview |
| Model: | L4 Class |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 45 x 12.8 mm (4.25 x 1.77 x 0.50 in) |
| Weight: | 84.6 g (2.96 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | miniUSB |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |