| Brand: | Allview |
| Model: | E2 Living |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1350 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 124.6 x 61.9 x 9.5 mm (4.91 x 2.44 x 0.37 in) |
| Weight: | 119.8 g (4.23 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~97 USD |