| Brand: | Allview |
| Model: | City Plus |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Body | |
| Dimensions: | 192.5 x 122 x 7.9 mm (7.58 x 4.80 x 0.31 in) |
| Weight: | 289g (10.19 oz) |
| Display | |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 600 x 1024 pi x els, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 512MB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Po 3000 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Po |