| Brand: | Allview |
| Model: | City+ |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 192.5 x 122 x 7.9 mm (7.58 x 4.80 x 0.31 in) |
| Weight: | 289 g (10.19 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~86 USD |