| Brand: | Allview |
| Model: | AX4 Nano Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT8312 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 189 x 108 x 10 mm (7.44 x 4.25 x 0.39 in) |
| Weight: | 300 g (10.58 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |