| Brand: | Allview |
| Model: | AX3 Party |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.0 inches, 139.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 198 x 122 x 9.9 mm (7.80 x 4.80 x 0.39 in) |
| Weight: | 337.4 g (11.89 oz) |
| Sim: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black, White |