| Brand: | ALLVIEW |
| Model: | AX2 Frenzy |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 480 x 800 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 3 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Cortex-A9 |
| Memory | |
| Ram: | 0.5GB |
| Storage: | 4GB |
| Os: | Android 4.0 Ice Cream Sandwich |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.9 mm |
| Weight: | 337 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |