| Brand: | ALLVIEW |
| Model: | Alldro 3 Speed Quad |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 9.7" |
| Resolution: | 1536 x 2048 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 8000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Cortex A7 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 4.1 Jelly Bean |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.6 mm |
| Weight: | 669 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Sensors: | Accelerometer |